Skip to Content

Highland Community College Spring Graduates 2022

Highland Community College announces the 2022 spring graduates. Graduates were awarded associate degrees or certificates.

Albert Lea, Minn.: Jamie Jensen, Associate of Applied Science Nursing

Apple River: Allison Heller, Associate of Science; Jacob VenHuizen, Associate of Arts; Stephanie Walter, Associate of Applied Science Nursing

Baileyville: Kaylee Kloster, Associate of Arts; Julia Wells, Associate of Science

Belvidere: Sarah Fitzgerald, Agricultural Production Certificate, Associate of Applied Science Agricultural Management

Browntown, Wis.: Carmen Gille, Associate of Applied Science Nursing; Colton Klemm, Associate of General Studies

Byron: Lindsey Ruzicka, Associate of Applied Science Nursing

Cheyenne, Wyo.: Jordyn Wright, Associate of Arts

Chicago: Joshua Morris, Associate of Arts

Dakota: Kassandra Heitkam, Associate of Science; Timber Oakes, Associate of Science; Lauryn Sutherland, Associate of Science

Davis: Jacob Anderson, Associate of Science; Shyann Baker, Associate of Arts; Kaylee Blocker, Associate of Science; Abby Cline, Associate of Arts; Karina DeLos Santos, Associate of Arts; Elizabeth Maize, Associate of Science, Associate of Arts; Seth Rieman, Associate of Science; Silas Rieman, Associate of Science; Lila Sloan, Associate of Arts; Nanette Snyder, Associate of General Studies

Durand: Cody Richardson, Agricultural Production Certificate, Associate of Applied Science Agricultural Management

East Dubuque: Paige Middendorf, Associate of Science

Forreston: Bailey Cullor, Associate of Engineering Science; Amelia Huizenga, Associate of Applied Science Nursing; Natalie Johnson, Associate of Science; Kolton Rudy, Associate of Science

Freeport: Sydney Alderman, Associate of Science; Sajjad Alhdabi, Account Clerk Certificate; Aaliyah  Anderson, Associate of Arts; Heath Atz, Associate of Arts; Kathleen Bald, Associate of Arts; Zoie Bardell, Associate of Applied Science Nursing; Megan Baumgartner, Associate of Applied Science Nursing; Justin Bigelow, Basic Welding Certificate; Zachary Bisplinghoff, Associate of Science; Lucas Boomgarden, Associate of Arts; Aziah Bullock, Associate of Arts; Angelina Busker, Associate of Science Pre-Veterinary Medicine; Lillian Collins, CNC Machinist Certificate; Caleb Countryman, Welding & Fabrication Certificate, Basic Welding Certificate; Adriana Curran, Associate of Applied Science Nursing; Alexandra Daggert, Associate of Arts; Chicola Dickens, Associate of Arts; Dominique Downing, Associate of Applied Science Nursing; Dayne Elzen, Associate of Arts; Timothy Farrar, CAD-Mechanical Certificate, Basic Welding Certificate; Hope Gastel, Associate of Arts; Emily George, Associate of Science; Claire Giuffre, Associate of Science; Julia Giuffre, Associate of Science; Maiya Graves, Associate of Arts; Adrianna Hensgen, Associate of Applied Science Nursing; Alyssa Hunziker, Associate of Science; Joeyvan Huttner, Associate of Applied Science Accounting, Accounting Certificate, Account Clerk Certificate, Quickbooks Professional Certificate, Professional Tax Preparer Certificate; Beau Ireton, CAD Mechanical Certificate, Welding & Fabrication Certificate, Basic Welding Certificate; Olivia Johnson, Associate of Arts; Caitlyn Krell, Associate of Arts; Abby Kubatzke, Associate of Arts; Liam Kuhn, Associate of Arts; Anna Lei, Criminal Justice Certificate, Associate of Applied Science Criminal Justice; Jordin Macon, Associate of Arts; Cody Meade, Associate of Science; Logan Melancon, Associate of Science; Yazmin Morales Acevedo, Associate of Science; Alyssa Ostendorf, Associate of Science; Ayden Pals, Welding & Fabrication Certificate, Basic Welding Certificate; Bansi Panchal, Associate of General Studies; Jenna Picha, Associate of Applied Science Nursing; Jordan Rowe, Associate of General Studies; Jaime Sanchez, Associate of Science; Brianne Schofield, Associate of Applied Science Nursing; Audra Shaw, Early Care and Education; Adam Thompson, Associate of Arts; Don Tay Thompson, Automotive Service – Level I; Richie Thompson, Associate of Arts; Devon Tobin, Associate of Applied Science Nursing; Esthefany Torres, Associate of Arts; Jessica Vasquez, Associate of Applied Science Nursing; Anna Welch, Associate of Applied Science Nursing; Layah Williams, Cosmetology Certificate; Gregory Yount, Associate of Science

German Valley: Brittni Hollis, Associate of Science

Kent: Benjamin Gardner, Associate of Science

Lake Carroll: Logan Francis, Associate of Science

Lanark: Andrew Anderson, Associate of Science; Ethan Dertz, Associate of Science; Tyler Metz, Automotive Service – Level I, Automotive Service – Level II; Annika Myre, Associate of Arts; Anna Perez, Associate of Science, Associate of Engineering Science

Leaf River: Julianna Beltran, Associate of Arts; Matthew Beltran, Associate of Arts; Bailey Gore, Associate of Applied Science Nursing; Jennifer Raum, Associate of Arts; Andrew Rucker, Associate of Applied Science Accounting, Accounting Certificate, Account Clerk Certificate, Quickbooks Professional Certificate, Professional Tax Preparer Certificate

Lena: Nicholas Altamirano, Associate of Arts; Gabrielle Brinkmeier, Associate of Arts; Tillie Coomber, Associate of General Studies; Grace Fox, Associate of Arts; Kassidy Humphrey, Associate of Science; Anna Patterson, Associate of Arts; Chelsea Pruitt, Associate of Applied Science Nursing; Shelby Rodriguez, Associate of Applied Science Nursing; Madilyn Schultz, Associate of Arts; Kierra Lynn Schulz, Associate of Arts; Caleb Visel, Agricultural Production Certificate, Associate of Applied Science Agricultural Management

Loves Park: Lani Larson, Associate of Applied Science Nursing

Miami, Fla.: James Montoya, Associate of General Studies

Monroe, Wis.: Aerial Altmann, Nail Technology Certificate; Asia Altmann, Nail Technology Certificate; Roodson Pierre, Associate of Applied Science Nursing

Mount Carroll: Patricia Paxson, Associate of Applied Science Industrial Manufacturing; Samuel Bauch,

Restaurant Management, Hotel Management; Ellanore Foltz, Associate of Arts; Molly Neebel, Associate of Applied Science Nursing

Mt. Morris: Josey Fox, Associate of Arts; Megan Hagemann, Associate of Science; Pamela Pottorff, Associate of Applied Science Nursing

Orangeville: Ryan Guy, Associate of Arts

Pearl City: Joshua Cassell, Associate of Science, Computer Technician Certificate; Tia Clark, Associate of Arts; Zander Endress, Associate of Science; Sydney Foulker, Associate of General Studies, Account Clerk Certificate; Hailey Johnson, Associate of Arts; Maleah Linden, Associate of Applied Science Nursing; Sydney Monks, Associate of Arts; Michael Volkers, Accounting Certificate, Account Clerk Certificate, Quickbooks Professional Certificate

Pecatonica: Alena Asche, Associate of Science; Hunter Hoffman, Associate of Arts; Kerigen Hoffman, Associate of Science; Kaylie Lender, Early Care and Education; Kathleen Ornatek, Associate of Applied Science Nursing; Abbygale Speer, Associate of Science; Kelsey Turner, Associate of Applied Science Nursing

Polo: Kayla Blum, Associate of Applied Science; Olivia Hopkins, Associate of Applied Science Nursing

Poznan: Julia Michalik, Associate of Arts

Ridott: Gavin Hunziker, Associate of Science

Rock City: MaKenzie Fiene, Associate of Arts; Rachel Schweickart, Associate of Applied Science Nursing

Rockford: Brianna Brown, Associate of Applied Science Nursing; Nicolas Sanchez, Associate of Applied Science Nursing

Sabula, Iowa: Alyssa Naeve, Associate of Applied Science Nursing

Savanna: Emily Smith, Associate of Applied Science Nursing

Shannon: Carson Heckman, Associate of Science; Meredith Janssen, Associate of Science; Reid Janssen, Associate of Arts; Danielle Rush, Associate of Science; Ramsay Truckenmiller, Associate of Science

South Beloit: Alexander Cortez, Associate of Arts

Sterling: Ashleigh Chapman, Associate of Applied Science Nursing; Deanna Solis, Associate of Arts

Stockton: Kaige Brown, Associate of Applied Science Information Systems, Nail Technology Certificate; Connor Hayes, Associate of Arts; Megan Joiner, Associate of Applied Science Nursing; Bryant Keeffer, Associate of Arts; Chandler Reifsteck, Associate of Arts; Rawley Schulz, Associate of Arts

Stoughton, Wis.: Allison Kundert, Associate of Arts

Tinley Park: Calvin Thomas, Associate of Arts

Warren: Autumn Flynn, Associate of Applied Science Nursing; Dylan Hallerman, Automotive Service – Level I; Dakota Mackall, Associate of Applied Science Nursing

Winnebago: Wyatt Davison, Associate of Science; Hailey Morgan, Early Care and Education; Jackson Newell, Associate of Science; Noah Vanderheyden, Associate of Science

Winslow: Alec Bennett, Associate of Engineering Science; Saisamorn Luangaram, Nail Technology Certificate; Will Setterstrom, Associate of Science; Noah Trumpy, Associate of Science

Woodbury, Minn.: Cameron Hunter, Associate of Arts

Highland Campus

2998 W. Pearl City Rd. Freeport, IL 61032

815.235.6121

Translate ยป